ספרים

(בפורמט PDF)

הפיזיקה של הקבלה

מאז תנועת ההשכלה נתפסת היהדות בעיני רבים כדת מיושנת שאינה מתאימה להתפתחות המדעית והמחשבתית. הספר שלפנינו בא להציג את הדברים באור שונה, בעזרת חזרה ליסודות היהדות שהיו חבויים משך שנים בתורת הסוד.

כמו הפיזיקה, המגדירה את החוקיות החומרית, כך תורת הקבלה היהודית כוללת את הערכים המנחים את ההתנהלות הרוחנית בעולם. חלקו הראשון של ‘הפיזיקה של הקבלה’ מציג שיטה מובנית וברורה של החוקיות הזו. הערכים הקבליים לובשים בספר אופי הגותי-פילוסופי, תוך זיקה לחשיבה מודרנית, מבית מדרשו של ההוגה הדגול הרב קוק. בשפה קולחת ובהירה נחשפים בפני הקורא רעיונות עמוקים במחשבת היהדות.

חלקו השני של הספר דן ביחסי תורה ומדע, על בסיס תובנות שהתבארו בחלק הראשון. בסוף חלק זה, מוצגים חוקי הפיזיקה המודרנית כבבואה חומרית של ערכי תורת הסוד: הפיזיקה של הקבלה.

‘הפיזיקה של הקבלה’ הוא מפגש עמוק ומפתיע עם היהדות האוטנטית והישנה, הלבושה בלבוש מודרני. הספר אינו מצריך כל ידע מוקדם.

מתאים גם למי שאין לו רקע ביהדות, וגם למי שמכיר אבל רוצה להעמיק (כולל בחורי ישיבות).

הסערה שבדממה

עופר ברנשטיין הוא פרופסור מוערך שעבר תאונת-דרכים קשה והפך לצמח. הוא איננו מסוגל לתקשר עם הסובב אותו, אך דעתו צלולה. הוא רואה, שומע, ובעיקר חושב. בהתאם למצב החדש שנכפה עליו, מחליט עופר להשקיע את זמנו בהרהורים פילוסופיים.

הסערה שבדממה הוא תיאור ההגות הפילוסופית המקורית והמפתיעה, פרי מחשבותיו של עופר. המסקנות העולות מן ההיגיון הבלתי תלוי שמנחה את מהלך הדברים, גורמות טלטלה עמוקה לרוחו של גיבור הספר. ללא כל הנחות יסוד, ועל פי היגיון צרוף בלבד, הולכות ונבנות בספר אבני-היסוד של היהדות. בנוסף ליסודות, גם תפיסת עולם קבלית אודות מבנה העולם הרוחני קורמת עור וגידים על פי לוגיקה טהורה.

סיפור המסגרת של הספר מתאר את מערכת היחסים בין פרופסור ברנשטיין למשפחתו. במקומות רבים העלילה משפיעה על ההרהורים הפילוסופיים ומפרה אותם. הדמויות המורכבות, וסיפור מסתורי נוסף שנשזר לאורך הספר הופכים את חווית הקריאה למיוחדת במינה. זאת בנוסף על השפה הקולחת והסגנון העדכני, שמקלים על שטף הקריאה של החלקים העיוניים.

אין צורך בכל ידע דתי או פילוסופי מוקדם.

אתגר/י את עצמך!

עוז לישראל

ביאור שיטתי ומפורט על ענייני תפילין שבסידור עולת ראיה (של הרב קוק). 

בנוסף להבנה הכללית של הרעיונות הנשזרים בתוך ביאורי הרב קוק למילות התפילה ולענייני התפילין, אנחנו משתדלים לבאר בסייעתא דשמיא כל מילה וביטוי בדברי הרב. 

Scroll to Top